Blog > Komentarze do wpisu

Stal Mielec w II lidze! Jak długo?

To, czego oczekiwałem i to, co w ostatnich tygodniach było tak blisko - stało się! FKS Stal Mielec awansowała do II ligi. Radość w Mielcu olbrzymia - to w końcu pierwszy taki awans od lat. Długo oczekiwana radość miesza się jednak u mnie z obawą o przyszłość Stali (i nie tylko tego klubu) po reformie II ligi..

W ostatnich dwóch meczach Stal Mielec potrzebowała 3 punktów. Okazją był mecz na szczycie w Mielcu z Izolatorem Boguchwała. Wygrana 3:2 dała upragnione punkty, które na kolejkę przed końcem rozgrywek III ligi lubelsko-podkarpackiej dały Stali awans do II ligi!

Niestety nie mogłem uczestniczyć w tych wydarzeniach, ale z opisów znajomych, relacji czytanych i oglądanych - to było niesamowite. Za StalMielec.com:

[...] gdy sędzia Filip Kosak zagwizdał po raz ostatni, rozpoczęło się świętowanie awansu. Kto był to widział tą szaloną radość… Widziałem kilka osób, które po prostu płakały ze szczęścia. Po meczu odbyło się spotkanie drużyny z kibicami w centrum miasta – takich emocji w Mielcu większość z nas nie pamięta.

Niech mielecką radość i święto odda poniższy filmik

Takiego pochodu, świętowania wspólnie z piłkarzami w Mielcu nie było od lat. Wielu lat.

Zdjęcia można zobaczyć na mieleckim portalu hej.mielec.pl.

II liga, po latach gry w niższych ligach, niepewnej przyszłości - brzmi naprawdę dumnie

Gdy widzi się pełne trybuny w Mielcu (choćby tzw. żelazne, czyli.. trybunki); fanów, którzy jeżdżą za Stalą, tworzą oprawy; starszych ludzi, którzy przychodzą na mecze; małe dzieciaki, które zaczynają widzieć w piłkarzach swoich idoli - a to wszystko w ostatnich tygodniach widziałem - to znak, że w Mielcu był głód piłki.
Który w pewnym stopniu został zaspokojony - Mielec ma swój piłkarski sukces. 
 

Radość olbrzymia, ale na horyzoncie kilka dni przed historycznym meczem pojawiły się chmury niepewności. Oto zatwierdzona została reforma II ligi. W skrócie będzie jedna 18-zespołowa liga. Zmiana będzie dotyczyć już sezonu 2014/15. 

Co to oznacza? Po pierwsze, by grać w II lidze po reformie trzeba zająć miejsce w czołowej ósemce. Sportowe wyzwanie
Po drugie - jedna liga to mecze w całej Polsce a więc wyjazdy na drugi kraniec kraju. To finansowe wyzwanie.

Czy beniaminek II ligi jakim będzie Stal będzie w stanie zająć miejsca od 1 do 8? To można wywalczyć.
Ale czy stać będzie klub na grę w lidze wymagającym jazdy po całym kraju? Tu widzę zagrożenie. Co prawda w obecnej II lidze są wyjazdy do Elbląga czy Suwałk. Ale jest ich zdecydowanie mniej niż będzie po reformie. 

Zagrożenie, że przygoda Stali Mielec w II lidze będzie jednosezonowa jest duże. 

Myślę o Stali, ale sprawa dotyczy tak naprawdę wielu klubów. Zastanawiam się czy przyszły sezon nie okaże się w II lidze bardzo.. dziwny. Co, jeżeli kluby kalkulując stwierdzą, że nie opłaca im się grać w nowej II lidze i nie będą grać o czołowe miejsca? Przecież by grać wysoko, to trzeba chcieć

Teraz pomyślałem, że piszę jak typowy rodak - już znajduję trudności i marudzę ;) Przecież obecna Stal też nie miała łatwo. Powstawała z popiołów, przez wiele lat brakowało funduszy. Ale nie zabrakło pasji wielu ludzi, którzy poświęcili i wciąż poświęcają swój czas i pieniądze by piłkarski Mielec był zauważalny w Polsce. Tyle osób walczyło o tę II ligę, równie wiele, jak nie więcej, powalczy o jej utrzymanie i kolejne sukcesy. 

Jak długo Stal Mielec w II lidze? Może tylko jeden sezon. By awansować wyżej :)

Tak naprawdę, wszystko zweryfikuje czekający nas nowy sezon. Póki co myśli krążą wokół nazw: Siarka Tarnobrzeg, Stal Rzeszów, Motor Lublin, Unia Tarnów.. to będą mecze!

Najważniejsze teraz to finiszować z licencją na II ligę i budową stadionu.

Dopełni się piękny sezon FKS Stal Mielec. 

poniedziałek, 24 czerwca 2013, bnowy

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:

Krótka piłka,
czyli Nowak na TwiterzeBlogi Sportowe


Szablon na podstawie
3x 06 katemac