Blog > Komentarze do wpisu

Dlaczego jestem dumny z drużyny Wenty?

Czwarta drużyna Europy - to brzmi dumnie. Tak w skrócie mogę podsumować występ polskiej drużyny szczypiornistów na Euro w Austrii. Dokładnie tak samo, jak rok temu podsumowałem występ na Mistrzostwach Świata. Ci zawodnicy dają nam co kilka miesięcy tyle emocji, że nie można przejść obok tego obojętnie. Dlaczego tak wielbię zespół Wenty? Jest kilka znaczących powodów.

Bo są w światowej czołówce

sukces Polaków piłka ręczna

Polski kibic w większości, w tym ja, interesuje się występami polskich sportowców gdy im zwyczajnie "idzie". Tak było z Małyszem, siatkarzami, Justyną Kowalczyk i wreszcie z piłkarzami ręcznymi. Wyjątek u mnie stanowi piłka nożna, ale to osobny temat.
Sukces polskiego sportu cieszy ogromnie w każdych okolicznościach. Przypadek szczypiornistów trafnie opisał Bohdan Pękacki ze Zczuba.pl:

Jeśli przed 2007 rokiem interesowałeś się piłką ręczna, to gratuluję - jesteś w elitarnej mniejszości. Większość z nas [...] musi przyznać, że mieliśmy ten sport w nosie, aż do mistrzostw świata w Niemczech, gdzie niespodziewanie pokonaliśmy gospodarzy w pierwszej rundzie. Ale wystarczyły nam trzy lata, żeby piłkę ręczną pokochać.

Taka, cytując klasyka, krótka prawda. W Europie lepsi od Polaków są tylko Islandczyny, Chorwaci i Francuzi. Za nami znalazły się reprezentacje Niemiec (ha!), Szwecji, Hiszpanii czy Czech.
To, podobnie jak mistrzostwo Europy siatkarzy, prawdziwa sportowa słodycz dla takiego piłkarskiego fana, jak ja.

 

Bo tworzą drużynę

Zespół Wenty - Polska

"Chłopcy Wenty" to prawdziwy Team (przez duże T). To widać na boisku i poza nim. W grach zespołowych, jaką jest piłka ręczna, sama nazwa wskazuje, że najbardziej liczy się współpraca - ta zespołowość. W tym zespole nie ma gwiazd.. wróć! nie ma gwiazdeczek. Ich siłą jest wpólna gra. Można wyróżnić Szmala czy Michała Jureckiego lub Rosińskiego za Euro, ale na pewno nikt się nie wybija, nikt nie odstaje. Każdy bez wsparcia kolegów nie zrobiłby nic.
Całość łączy Bogdan Wenta, świetny motywator a zapewne też i dobry kompan.
Wzór dla piłkarskich odpowiedników.

 

Bo walczą

piłka ręczna walkaMichał Jurecko - podbite oko

Piłka ręczna to tak naprawdę sport walki. Siniaki, potłuczenia, skręcenia, to mój chleb codzienny - powinien mówić każdy ze szczypiornistów.
Najlepszym przykładem Michał Jurecki, który ze złamanym nosem, siniakami pod oczami (zdjęcie po prawej) grał i zdobywał punkty. Wśród polskich piłkarzy możemy wyliczać ilu taki jest - Wasyl, M.Lewandowski.. W zespole Wenty wszyscy.

Bo porażkę przeżywają prawdziwie

piłka ręczna smutek

Nikt nie lubi przegrywać, ale mam wrażenie, że polscy szczypiorniści wyjątkowo tego nie lubią. Tu nie ma co pisać, tu trzeba przypomnieć sobie zespół Wenty po tych meczach - złość (w tym słuszna na sędziów), smutek i żal.

 

Na koniec krótko:Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej za nami, reprezentacja Polski czwarta na kontynencie. To jest powód do dumy!

sobota, 13 lutego 2010, bnowy

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:

Krótka piłka,
czyli Nowak na TwiterzeBlogi Sportowe


Szablon na podstawie
3x 06 katemac